Podręcznik zwyczajnych bohaterów. Droga bodhisattwy – Lama Dzigme Rinpocze

Czym jest oświecenie? Stabilnym stanem wolnym od wszelkiego niezadowolenia. W tym stanie umysł jest na tyle przejrzysty, że nie ma już powodu, by mogło zmącić go pomieszanie albo by miał tworzyć przyczyny cierpienia. Stan ten nie powstaje za sprawą tygodniowego kursu medytacyjnego. To długa wyprawa i dobrze wiedzieć, że do samego końca ścieżki będziemy borykać się z trudnościami, które są naturalne dla naszego aktualnego, niedoskonałego istnienia.
Budda nauczał, że umysł wszystkich istot jest taką samą przejrzystością i pustością. Innymi słowy, w naszej aktualnej sytuacji możemy zadziałać i podążyć w stronę oświecenia. Wszyscy jesteśmy obdarzeni doskonałymi właściwościami, dokładnie takimi samymi, jakie posiadał Budda. Tyle że w tym momencie są ukryte. Dlaczego po prostu nie spoczniemy w swym pierwotnym stanie? Ponieważ umysł sam siebie oszukuje. Z powodu wewnętrznych lub zewnętrznych okoliczności chwytamy się uczucia, które nas porywa, przez co tracimy całą przytomność i przejrzystość. Takie splamienie umysłu działa jak kula śnieżna, łączy się z podobnymi sobie, by wspólnie zbudować poważne pomieszanie z głęboko zakorzenionymi iluzjami. Umysł jest święcie przekonany o prawdziwości swoich subiektywnych spostrzeżeń, które wpływają na nasze decyzje i działania. Zrozumienie tego procesu jest kluczową kwestią, ponieważ tylko my sami wiemy, co dzieje się w naszych umysłach, a tym samym możemy zaradzić sytuacji.
Umysł jest jak roślina lecznicza – jeśli właściwie go używamy, potrafi leczyć choroby i ma wiele zalet. Jeśli dokładnie nie znamy jego właściwości, może stać się trucizną. Wymiar przejrzystości i współczucia nie wyklucza jednak pojawienia się niewiedzy. Bycie świadomym nawykowych procesów umysłu pozwala nam pozostać przy przejrzystym i współczującym aspekcie umysłu. W przeciwnym razie zostawiamy niewiedzy drzwi otwarte na oścież.

„Podręcznik zwyczajnych bohaterów. Droga bodhisattwy” autorstwa Lamy Dzigme Rinpocze

Książka została wydana przez fundację Rogaty Budda.

Uczestniczylismy w wydaniu tej pozycji. Zajeliśmy się składem do druku i na czytniki w formatach epub i mobi.

Książka dostępna w sklepie
Fundacji Rime

Książka dostępna w sklepie
Fundacji Rime