ul. Tarnowska 2, 00-965 Warszawa 505-584-458 kontakt@norbu.pl

Kupujemy nowe kolumny – poradnik

Każdy kto staje przed koniecznością kupienia nowych kolumn zastanawia się nad tym czy uda mu się podjąć dobrą decyzję.

Zakup nowych kolumn Jest to dylemat, którego nie da się rozwiązać podręcznikiem. Pozostają tylko rady znajomych czy sprzedawców. Problem będzie tym większy, że najczęściej kolumny zmienia się rzadko a jest to duży wydatek, który powinno się tak naprawdę potraktować jako inwestycję. Na sam początek trzeba się zastanowić nad tym jakich kolumn będziemy potrzebować. Czy zależeć będzie nam na rozwiązaniach stojących na podłodze czy też na mniejszych, które będą mogły stanąć na półce czy stojakach. Może według nas najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kolumn, które staną się częścią kina domowego. W ten sposób sprzęt będzie od razu połączony z takimi elementami jak projektor czy telewizor. Oczywiście jest wiele ważnych kwestii. Wśród nich będzie między innymi to jak duże posiadamy pomieszczenie, w którym sprzęt się znajdzie czy też jakie posiada się wzmacniacze do tego sprzętu. Nie ma sensu kupować wielkich kolumn, gdy ma się mały pokój, ani odwrotnie małych do dużej powierzchni. Gdy dokonuje się zakupu powinno się przede wszystkim kierować tym jak konkretna kolumna brzmi. Poza tym można sprawdzić również dane techniczne, gwarancję czy markę. Można stosować trzy sposoby rozpoznania dobrych kolumn.

1. Metoda "na audiofila" To prawdopodobnie najlepszy sposób na sprawdzenie zestawu głośnikowego, który jednak jest rzadko stosowany. Polega to bowiem na słuchaniu sprzętu, w takim pomieszczeniu, w którym będzie on znajdował się na stałe. W ten sposób będzie można sprawdzić jak te urządzenia sprawdzą się w tym jednym konkretnym miejscu, w którym, będziemy z niego korzystać.

2. Metoda "na sklepowego odsłuchacza" To dobra forma, ale nie tak idealna jak na audiofila. W tym przypadku również staramy się kolumny przesłuchać, ale dokonujemy tego w miejscu, gdzie sprzęt chce się kupić. Oczywiście jeśli udamy się do dobrego salonu sprzedaży to można oczekiwać, że będą oni tam posiadali dobre pomieszczenie, które będzie specjalnie przygotowane pod kątem odsłuchów. Ale nawet w takich pomieszczeniach różnice w odsłuchu są różne i w docelowym miejscu i tak ten dźwięk może nieco inaczej brzmieć. Zawsze w takim przypadku warto sprawdzić kilka brzmień sprzętów od różnych producentów, ponieważ tylko takie sprawdzenie kolumn ma sens i rzeczywiście się dobrze sprawdzi. Taka metoda ma swoje minusy, ale plusem będzie to, że nie będziemy mieli wielkiego zaskoczenia, które się pojawia, gdy sprzęt kupuje się całkiem w ciemno.

Cięższa to lepsza kolumna 3. Metoda "na inżyniera" Wiele osób kupuje konkretne kolumny dlatego, że pochodzą one od dobrej marki, dobrze się prezentują albo podobno dobrze grają. Tak naprawdę kierujemy się nie tym co jest najważniejsze dla nas, ale cudzymi gustami. W takiej metodzie dla kupującego najważniejsze są dane jakie producent umieszcza na urządzeniu. Nie jest to oczywiście błąd, ponieważ warto dobrze sprawdzić jakie możliwości techniczne ma dany sprzęt. Nie może to być jednak jedyna stosowana metoda. Trzeba bowiem stosować taką metodę w połączeniu z tymi dwoma metodami, które były już opisane. Jeśli chodzi o dane, którymi powinniśmy się zainteresować to będą to następujące elementy: - pasmo przenoszenia - tutaj nie intresuje nas górna granica, która będzie podobna ale ta dolna, która mówi o niskich tonach - efektywność - tutaj najczęściej mamy od 86 do 91 dB. Im wyższa wartość tym lepiej - charakterystyka przenoszenia - może być przedstawiona w formie wykresu i im większa będzie tym lepiej - ciężar - im większy ciężar kolumny tym lepiej. Dzięki temu uzyska się lepsze niskie tony. Większa i masywniejsza obudowa to także lepsze magnesy w głośnikach i lepsza efektywność sprzętu - grubość ścianek obudowy - to także ważny element ponieważ pozwala na uzyskanie z kolumn lepszych efektów dźwiękowych.