ul. Tarnowska 2, 00-965 Warszawa 505-584-458 kontakt@norbu.pl

Jak ustawić kolumny - podstawowe zasady - Część I

Ustawienie kolumn może być rozpatrywane biorąc pod uwagę dwie płaszczyzny.

Jak ustawić kolumny? Po pierwsze trzeba brać pod uwagę konfigurację jeśli chodzi o ich ustawienie. Po drugie trzeba optymalizować położenie w ramach wybranej przez siebie koncepcji. Najważniejsza będzie właśnie optymalizacja ustawienia, gdy już uda się wybrać konkretną koncepcje. Oba te zagadnienia wiążą się z tym, że jeśli nie uda się optymalizacja będzie trzeba zmieniać ustawienie na inne. Więcej porad, które mogą się odnosić do optymalizacji ustawienia kolumn będzie miało znaczenie dla tych osób, które będą chciały uzyskać najlepsze pomiary akustyczne. Większość użytkowników nie należy jednak do specjalistów, gdy chodzi o dźwięki i dlatego nie zajmuje się także prowadzeniem specjalistycznych pomiarów, które mogłyby określić czy ustawienie jest dobrze przygotowane. Dlatego dla takich osób wystarczą jedynie podstawowe zasady, które będą łatwe w stosowaniu i dzięki nim będzie można łatwiej wybrać najlepsze miejsce dla kolumn czy odsłuchów. Jeśli wdroży się w życie te podstawowe porady można oczekiwać, że uda się osiągnąć dobre efekty i uniknie się głupich błędów związanych z ustawieniem. Jeśli ktoś ma większe wymagania lepsze będą dla niego artykuły, które szerzej zajmują się tym tematem.

1. Zadbajcie o symetrię pracy kolumn. Oczywiście nie będzie to znaczyło, że wszystkie elementy muszą być ustawione zawsze symetrycznie. Przede wszystkim powinno się zadbać o by tego rodzaju sprzęty, które są do siebie podobne mogły pracować w podobnych warunkach, gdy chodzi o ich akustykę. Dzięki temu uzyska się najlepsze efekty akustyczne. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, gdzie kolumny stoją i jaka jest ich odległość od ścian. Nie może być tak, że jedna znajdzie się kilkadziesiąt centymetrów od ściany a inna około metr. W ten sposób bowiem zaburzy się dźwięk, który będzie się z obu elementów wydobywał.

2. Zadbajcie o symetrię otoczenia miejsca odsłuchu. Podobnie jak w przypadku kolumn trzeba się także zatroszczyć o to, by odsłuchy były dobrze ustawione w ramach symetrycznych efektów akustycznych. Kształt pokoju nie może powodować silnych różnic dźwiękowych.

Ustawienie sprzętu audio 3. Unikajcie najgorszych położeń kolumn i słuchacza. W każdym pomieszczeniu mamy takie typowe miejsca, gdzie sprzęt nie powinien być ustawiony. Najgorzej przewidzieć takie miejsca w pokojach, które są nieregularne. W tradycyjnym ustawieniu prostopadłościennym takim niekorzystnym miejscem będzie ½ oraz ¼ wymiaru pomieszczeń i tam kolumny nie powinny się pojawiać. Dotyczy do długości, szerokości i wysokości pomieszczeń. Oczywiście przy ustawieniu kolumn bardzo często trzeba wypracować jakiś kompromis, ponieważ inaczej nie osiągnie się należytych efektów. 4. Nie ustawiajcie zwykłych kolumn w narożnikach. Sprzęt nie powinien być stawiany w narożnikach, jeśli nie będzie do tego specjalnie przystosowany. tradycyjne kolumny w takim ustawieniu niestety będą bardzo słabo sobie radziły i powinno się tego unikać, by efekty akustyczne nie zostały zatracone przez ustawienie.