ul. Tarnowska 2, 00-965 Warszawa 505-584-458 kontakt@norbu.pl

IBasso IT07 Review

iBasso IT07 to flagowy, uniwersalny monitor firmy, wyposażony w pojedynczy przetwornik dynamiczny i konfigurację 6 przetworników BA. Jego cena wynosi 899 dolarów.

Disclaimer: Monitor iBasso IT07 został wysłany do nas jako próbka w zamian za naszą szczerą opinię w tej recenzji. Dziękujemy iBasso za tę możliwość.

Aby dowiedzieć się więcej o produktach iBasso recenzowanych na Headfonics możesz kliknąć tutaj.

Uwaga, ta recenzja jest zgodna z naszymi nowymi wytycznymi dotyczącymi punktacji na rok 2021, o których możecie przeczytać tutaj.

iBasso pracuje na coraz wyższych pozycjach, jeśli chodzi o linię IT, czyli hybrydowych wkładek IEM, zaczynając od modelu IT03, a kończąc na IT00.

IT01 były bardzo popularne i wiele osób je lubiło. IT04, (następny po IT03), również był dość dobry, ale teraz gra drugie skrzypce dla tej, nowej hybrydy z najwyższej półki, IT07. Liczba siedem jest wskazówką i podpowiedzią tego, co mamy przed sobą.

iBasso IT07 to siedmiodriverowy IEM, który oferuje cztery różne filtry portów dysz wyjściowych, które mają zmieniać brzmienie oferując 3 różne sygnatury dźwiękowe. Czy tym razem trafiliśmy na złoto? Przyjrzymy się dokładnie iBasso IT07 i zobaczymy dlaczego ten IEM jest ich topowym IEM.

Copyright iBasso 2021

Technologia w środku

iBasso IT07 jest bardziej precyzyjnie hybrydową konfiguracją siedmiu przetworników, zgodnie z założeniami serii IT. Jeden przetwornik dynamiczny obsługuje bardzo niskie tony, podczas gdy sześć innych przetworników z armaturą zrównoważoną obsługuje resztę spektrum.

Zastosowano wewnętrzną 4-drożną zwrotnicę i iBasso dzieli spektrum częstotliwości na niskie i średnie dla przetwornika dynamicznego oraz średnio-wysokie i ultrawysokie częstotliwości dla konfiguracji zbalansowanej armaturowej.

Przetwornik Tesla

Przetwornik dynamiczny, który obsługuje spektrum od niskich do średnich tonów w iBasso IT07, to przetwornik dynamiczny z ruchomą cewką Tesla o wysokim strumieniu magnetycznym. Patrz±c na specyfikację można zauważyć, że przetwornik ten potrafi kopać głęboko, aż do 5hz i odzwierciedla się to w testach odsłuchowych.

Kolejną rzeczą, którą zauważyłem w testach odsłuchowych jest to, że wyczuwałem, że bas jest ważony bardziej do subbasu niż do średniego czy górnego basu, ponieważ wydaje się on nieco odizolowany od reszty spektrum.

Copyright iBasso 2021

Knowles

iBasso lubi korzystać z przetworników Knowlesa z armaturą zrównoważoną. Używają ich w większości swoich IEMS. Jest ich w sumie sześć po każdej stronie IT07 i wykorzystywane są w układzie połączeń 2+2+2.

Knowles 30989 jest wykorzystywany dla niższych częstotliwości średnich. Następnie jest 31785, który wytwarza górne średnie i niektóre wysokie częstotliwości. Wreszcie, mamy 30017 ultra-wysokich częstotliwości BA, i jak wspomniano wcześniej, są dwa z każdego z nich.

Opatentowana struktura akustyczna

iBasso IT07 wykorzystuje opatentowaną komorę akustyczną o konstrukcji tubowej. Dzięki temu każdy przetwornik znajduje się bliżej kanału słuchowego, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości utrzymania przetworników dość głęboko wewnątrz muszli.

To wszystko jest dla mnie dość intensywne ze względu na to, jak wiele można zmieścić w IEM, który mierzy około cala i założę się, że wielkość wnęki nie osiąga rozmiaru cala sześciennego, a jednak może pomieścić 7 przetworników w systemie komory tubowej plus 4-drożną zwrotnicę.

Konstrukcja

iBasso IT07 posiada powszechnie stosowany rodzaj żywicznego korpusu z bezszwowym i polerowanym wykończeniem, który przypomina niestandardowy korpus IEM z odcieniem złożonym z niebieskich odcieni i napisem InTune na twarzy w kolorze srebrnym.

Dysza wyjściowa jest wykonana z aluminium i gwintowana dla wymiennych ekranów, które działają jak filtry zmieniające sygnaturę dźwiękową. W zestawie znajdują się 4 komplety.

Łączność jest obsługiwana przez złącze MMCX, które wydaje się być bardzo dobrej jakości z ciasnym dopasowaniem, które nie pozwala na zbytnie obracanie się w gnieździe. Nie lubię, gdy wtyki obracają się luźno, ale ten wydaje się być ładny i ciasny.

Komfort i izolacja

Słuchawki iBasso IT07 IEMs nie są ani za duże, ani za małe. Dlatego komfort jest dobry i można je nosić przez długi czas bez dyskomfortu. Przynajmniej w moim przypadku.

Izolacja jest przeciętna jak na IEM. Izoluje pasywnie i robi to dobrze. Zauważyłem bardzo małą ilość przecieków dźwięku z powodu dynamicznego portu wentylacyjnego przetwornika, bardziej niż w przypadku słuchawek BA IEM, które nie mają tego portu.

Wentylacja przetwornika

W tej chwili nie ma zbyt wiele literatury na temat iBasso IT07, ale po prostu z obserwacji wzrokowej widzę serię otworów wentylacyjnych, a to może oznaczać tylko jedno. System wielu otworów wentylacyjnych.

Jest to nowy trend w zestawach IEM, który polega na indywidualnym wentylowaniu poszczególnych przetworników, aby zapobiec zakłócaniu przez fale zwrotne innych przetworników.

Przewód zasilający

Stacjonarny kabel iBasso IT07 jest naprawdę ładny, muszę przyznać, że zastosowano w nim stal nierdzewną, włączając w to rozgałęźnik i regulator podbródka, które mają chromowane wykończenie. Wtyki MMCX są również wykonane z chromowanego metalu ze złotymi platerami na wszystkich punktach styku i mają również czerwone i niebieskie oznaczenia kolorystyczne dla łatwej identyfikacji.

iBasso wykorzystuje zbalansowany wtyk TRRS 2,5 mm i oferuje odpowiedni przewodowy adapter, mierzący około czterech cali, który przekształca go w konwencjonalny TRS 3,5 mm.

Sam przewód to wysokiej czystości srebrny drut Litz, wielodrutowy, z półprzezroczystą izolacją zewnętrzną. 4-przewodowy oplot biegnie do regulatora podbródka, który następnie staje się 2-przewodową skrętką aż do złącz MMCX.

Akcesoria

iBasso IT07 dostarczane są w czarnym pudełku, wewnątrz którego znajduje się dość duże, solidne pudełko w stylu kasetki na biżuterię z zawiasami sprężynowymi. Pudełko jest przepiękne i chroni zawartość. Wkładki douszne dostarczane są w wytrzymałym etui wykonanym z grubego metalu wyłożonego gumą lub aksamitem.

Oprócz samych IEM-ów i przewodu, iBasso dorzuca 4 zestawy filtrów dysz wyjściowych, 15 par różnych końcówek dousznych, z czego 2 to końcówki piankowe, krótką opisową instrukcję obsługi oraz kartę gwarancyjną.

Wrażenia dźwiękowe

Podsumowanie

Ogólna sygnatura brzmienia z filtrem fabrycznym to bardzo delikatny i skromny kształt litery U z fajnym podkreśleniem w dolnych i górnych rejonach. Wydaje się, że bardziej w dolnych rejonach.

Sygnatura brzmienia ma jeszcze jedną cechę, że pomimo iż mają one dźwięk w kształcie litery U ze srebrnym filtrem, to brzmią dość liniowo w odpowiedzi częstotliwościowej. Subtelność U sprawia, że tak jest, ale zmienia się to wraz z użyciem innych filtrów, jak opisano poniżej.

Z małym zastrzeżeniem, zalecam wygrzewanie iBasso IT07 przez co najmniej 15 godzin zanim osiągniecie powyższy opis sygnatury brzmienia. Odpowiedź basowa również ulega niepomiernej poprawie po tym czasie.

Filtry

iBasso zamieściło opis każdego z filtrów w następujący sposób:

  • Srebrny: pozwala na przejście przez filtr pełnego spektrum częstotliwości. Czarny: mniej wysokich tonów, większa koncentracja na średnich i niskich częstotliwościach. Gold: mniej wysokich i mniej średnich tonów, większa koncentracja na niskich częstotliwościach.

Wypróbowałem wszystkie filtry, w jakie wyposażony był iBasso IT07 i większość odsłuchów przeprowadziłem z czarnymi filtrami. Używałem również gumowych końcówek, które były zainstalowane i nie podobały mi się piankowe końcówki w IT07, a według mnie, dysze muszą być najbliżej ucha dla uzyskania najlepszych rezultatów.

Czarny filtr nie tylko przyciemnił nieco sygnaturę, ale również zmniejszył nieco intensywność subtelnego szczytu w wysokich częstotliwościach. Wydawało mi się, że winowajcą był szczyt 7 do 8 kHz, który pojawił się o kilka decybeli w teście tone sweep.

Nie znalazłem zbyt wielu informacji na temat różnic w filtrach, nawet w dołączonej literaturze, poza powyższym opisem. Jednak srebrne filtry kolorystyczne pozwalają na wkradnięcie się nieco większej rozdzielczości wysokich częstotliwości, złote zapewniają dobre skupienie niskich tonów, a czarny filtr jest przeznaczony dla mniejszej ilości wysokich częstotliwości i ciemniejszej sygnatury.

Dwie pary srebrnych filtrów (jeden po wyjęciu z pudełka i w podstawce) brzmią tak samo, ponieważ są takie same, więc potraktujcie jeden z nich jako zapasowy, na wypadek gdybyście go zgubili. Największą różnicę zauważyłem w przypadku czarnego filtra, jednak nadal była to tylko bardzo subtelna zmiana.

Bas

Bas iBasso IT07 jest bardzo dobry. Jeśli chodzi o stronę techniczną, to po uruchomieniu funkcji tone sweep bez problemu schodziły poniżej 20hz. Zwijanie się basu zaczyna się w okolicach 24 Hz, ale jest to stopniowe zejście i IT07 mogą zejść słyszalnie poniżej 20 Hz.

Bas ma dobrą prezencję i sporą ilość efektu trzewi i wagi. Posiada również dobrą dookólność i wydaje się nie mieć zbyt wiele z punktu centralnego.

Brzmienie basu wydaje się dokładne i szybko reagujące. Bębny typu kick wydają się realistyczne i precyzyjnie wyprodukowane, z dobrą definicją nuty. Uderzenie basu jest znakomite jak na IEM.

Jeśli lubicie więcej basu, to te słuchawki dobrze go podbijają, w przeciwieństwie do niektórych innych IEM-ów, które szybko się zniekształcają, gdy tylko dotkniecie EQ. Jeszcze lepsza wiadomość jest taka, że znaczne zwiększenie basu nie dotyka obszaru średniotonowego, ponieważ głośnik basowy wydaje się mieć niski punkt zwrotnicy, a ponieważ ma niezależną wentylację, działa niezależnie od głośnika średniotonowego.

Średniotonowe

Najniższy punkt spektrum częstotliwości iBasso IT07 wydaje się być w okolicach 1 do 2 kHz, ale w żaden sposób średnica nie wydaje się być niedostateczna lub pozostawiona w tyle w którymkolwiek z obszarów częstotliwości.

Utrzymuje to tylko krzykliwą częstotliwość 1khz na dystans i utrzymuje gładką charakterystykę średnicy. Szczytowa częstotliwość to około 3khz i dodaje ona tylko trochę obecności. Tonalność jest zachowana dokładnie, a wokale i instrumenty wydają się bardzo realistyczne, niezależnie od tego szczytu.

Jakiego jednego słowa użyłbym do opisania średnicy? Gładki to jest to słowo. Wszystkie częstotliwości są obecne, po prostu ich obecność jest lekko ograniczana, tak że zawsze pozostają nieintensywne i oswojone, ale wysoki poziom szczegółowości jest nadal zachowany.

Klarowność jest bardzo dobra w zakresie średnich tonów, pozwalając IT07 na naturalnie brzmiące występy wokalne i instrumentalne.

Treble

Gdyby istniało coś takiego jak 3-stopniowa ocena dźwięku z basem, średnicą i wysokimi tonami jako 3, to wysokie tony byłyby na drugim miejscu pod względem wydajności i obecności.

Wysokie tony iBasso IT07 brzmią bardzo precyzyjnie i czysto, z dobrą ostrością, zwiewnością i dużą ilością definicji. Jedynym problemem jest szczyt w okolicy 8 kHz, który może być czasami intensywny, ale jest w pewien sposób kontrolowany przez czarny filtr.

Rozciągnięcie wysokich tonów wydaje się być bardzo dobre, z dobrą zdolnością do radzenia sobie ze złożonością i szybką reakcją.

Layering

iBasso mądrze wybrało punkty zwrotnicy w IT07. Dla przykładu, zwrotnica basowa znajduje się bardzo nisko, a przetwornik basowy wydaje się działać jako oddzielny subwoofer i nigdy nie wpływa na działanie pozostałych przetworników.

To samo można powiedzieć o reszcie przetworników. Z odpowiednimi utworami, iBasso IT07 ma bardzo dobrą zdolność do zaprezentowania każdego elementu w utworze, tak by brzmiał oddzielnie od siebie, jakby za reprodukcję każdego instrumentu odpowiedzialny był osobny, dedykowany przetwornik.

Scena

Scena w iBasso IT07 jest szeroka, ale potrafią one również zamknąć się w przestrzeni, jeśli wymaga tego nagranie. Nazwałbym to naturalną ilością sceny. Nie nazwałbym jej przesadnie dużą. Wysokość, szerokość i głębia są tu obecne.

Obrazowanie jest bardzo precyzyjne i IT07 mają zdolność do umieszczenia dźwięku w dowolnym miejscu dokładnie na płaszczyźnie "od lewej do prawej", a nawet mają zdolność do wytworzenia niewielkiej ilości umiejscowienia wysokości.

Być może niektórym brakuje nieco wysokości, ale ja uważam, że jest ona bardzo dokładna.

Szczegóły

iBasso IT07 ma dość dobrą zdolność do ujawniania mikrodetali w nagraniach. Potrafiłem wychwycić szczegóły takie jak wibracje strun lub takie rzeczy jak chrząknięcie jednego z muzyków.

Jest to również dość odkrywczy zestaw IEM, który wydobywa wiele ukrytych niuansów w nagraniach i jest bardzo analityczny bez bycia zbyt sterylnym, pozostając jednocześnie muzykalnym.

Synergy

Wydajność

Możesz używać iBasso IT07 ze swoim telefonem, ponieważ mają one wysoką skuteczność 108db przy impedancji 16 omów. Moja Motorola wycisnęła z nich wszystko co najlepsze, z zapasem głośności.

Czy dobrze się skalują? Powiedziałbym, że nie, ponieważ iBasso IT07 nie potrzebują dużej mocy, aby być dobrze wysterowane, ale mogą również obsłużyć poważną moc, jeśli zdecydujesz się pójść tą drogą.

Skalowanie

Musiałem wysterować niemal tuzin wzmacniaczy z iBasso IT07 bez większych zmian, jeśli mam być szczery. Oto przykład. Schiit Asgard, iFi Neo, ZEN CAN, seria iFi Audio Signature, Zorloo Ztella, a nawet uruchomiłem je z nowym Focal Arche.

W ramach tej linii, która zaczyna się od 50 mw do pełnych 5 watów na kanał, nie ma zbyt wielu zmian w przyroście wzmocnienia, więc można śmiało powiedzieć, że nie ma potrzeby posiadania potężnego wzmacniacza.

Selektywne porównanie

Little Dot CU KIS

Ten IEM jest dość unikalnym modelem z niezwykłym stylem obudowy i wykończenia. Go red or go blue to temat przewodni tego porównania.

Konstrukcyjnie są to dwa różne modele, jeden z nich to metalowa obudowa z 2 pinowym złączem 78mm, a drugi wykonany jest z żywicy i posiada złącze MMCX. CU KIS to mniejszy IEM.

Podoba mi się to, że Little Dot dołączył do zestawu konfigurację, która daje 4 różne możliwości podłączenia. Myślę, że IT07 mogłyby się lepiej spisać w tym zakresie, ponieważ mają tylko 2 rodzaje połączeń z adapterem 3,5 mm i zbalansowanym złączem 2,5 mm.

Wrażenia z rozpakowywania są o wiele lepsze niż w przypadku IT07, z jego dużym pudełkiem na biżuterię i sprężynowymi zawiasami, opakowanymi w matowy czarny materiał z wnętrzem przypominającym zamsz. Nawet krążek hokejowy jest cięższy, posiada gumową wyściółkę i zamszową podstawkę dla słuchawek IEM.

Tonalność

Little Dot CU KIS mają nieco bardziej dynamiczną prezentację z wysuniętą do przodu średnicą, bardziej niż IT07 w kształcie litery U. IT07 mają bardziej zrelaksowaną sygnaturę dźwiękową.

Prezentacja basu jest bardzo podobna i uznałbym, że bas Little Dot dorównuje przetwornikowi Tesla z ruchomą cewką, zastosowanemu w IT07, z szybką i głęboką odpowiedzią, która jest w stanie poradzić sobie z dobrą ilością podbicia.

Średnica to już inna historia. CU KIS jest bardziej wysunięty do przodu i w rzeczywistości może prezentować pewne niewielkie ilości szorstkości, chyba że zostanie ona poskromiona, w przeciwieństwie do gładszej odpowiedzi IT07.

Odpowiedź wysokich tonów jest również bardzo podobna, w końcu obydwa wykorzystują BA jako super-wysokotonowy i wątpię, aby było wiele różnic w samych przetwornikach. Obydwa bardzo dobrze radzą sobie z wysokimi tonami.

Prezentacja

CU KIS zdecydowanie ma wyższą scenę dźwiękową, ale IT07 lepiej oddają głębię.

Wydaje się, że IT07 pozostają głównie na tej samej płaszczyźnie, tworząc scenę dźwiękową, która pozostaje blisko poziomu oczu, w przeciwieństwie do wyższej, ale bardziej bliskiej prezentacji CU KIS. Czasami scena dźwiękowa na poziomie oczu może być bardziej realistyczna, szczególnie podczas słuchania koncertów i muzyki scenicznej.

Nasz werdykt

Nie mam żadnych zastrzeżeń do iBasso IT07, ponieważ robią one tak wiele rzeczy bardzo dobrze. Przetwornik Tesla potrafi zagłębić się w basie, wokale brzmią bardzo gładko i klarownie, a wysokie tony są czyste i wyraźne z ogólnie zrównoważoną charakterystyką częstotliwościową.

Dobrze radzą sobie również z nakładaniem warstw, a scena dźwiękowa na poziomie oczu jest realistyczna i wiarygodna.

Moim jedynym życzeniem było, aby były one wyposażone w złącze 4,4 mm, ale jest to łatwe do rozwiązania. Nie s±dzę, aby IT07 potrzebowały zbalansowanego poł±czenia, chyba że chcecie usun±ć przesłuchy, ponieważ s± one na tyle wydajne, że mog± pracować przy niskim poborze mocy, co jest kolejnym plusem w ich przypadku.

Czy polecam iBasso IT07? Odpowiedź brzmi: tak. Są analityczne, a przy tym nieco muzykalne, o wysokiej skuteczności, a przy tym wszystkim, co powyżej, jak mogę ich nie polecić?