ul. Tarnowska 2, 00-965 Warszawa 505-584-458 kontakt@norbu.pl

Elementarne zasady użytkowania sprzętu audio - CZ. 2

Jak dbać o sprzęt audio?Uwaga na wodę.

Oczywiście powszechnie wiadomo, że taki sprzęt nie powinien znajdować się w takim miejscu, gdzie będzie mu groziło zalanie wodą. Oczywiście będzie to dotyczyć i samych urządzeń jak i też kabli i ich końcówek. Urządzenia, które maja większą odporność na wodę są specjalnie oznaczane przez kody IP. Domowy sprzęt najczęściej nie jest dodatkowo zabezpieczany, dlatego trzeba na niego szczególnie uważać. Między innymi zimą, gdy będziemy wnosić urządzenia do ciepłego pomieszczenia pojawi się ryzyko, że układach pojawi się para wodna i pewne elementy będą zawilgocone. Z tego względu na początek należy pozostawić przyniesione rzeczy w temperaturze pokojowej, by nabrały tej temperatury oraz by wilgoć mogła spokojnie odparować.

Sposób wykonywania połączeń.

Wszelkie połączenia należy oczywiście wykonywać, gdy sprzęt będzie wyłączony. Najbezpieczniej będzie połączyć wszystkie urządzenia kablami audio a następnie dopiero będzie się je podłączać do wzmacniacza i na koniec włącza się do gniazdek z prądem elektrycznym. Przed podłączeniem przewodów należy sprawdzić czy włączniki znajdują się w pozycji OFF. Każde połączenie należy oczywiście dobrze sprawdzić. Jeśli to jest możliwe powinno się podłączyć urządzenia do jednego gniazdka i nie włączać ich do kilku gniazdek oddalonych od siebie.

Kolejność włączania i wyłączania urządzeń

Jak podłączyć sprzęt audio? Gdy już urządzenia są włączone i połączone między sobą można rozpocząć ich włączenia. Przed włączeniem będzie trzeba sprawdzić czy regulator głośności jest przy minimum. Potem dopiero można zwiększać głośność. Włączenie należy rozpoczynać od źródła i poruszać się w stronę kolumn głośnikowych. Można zastosować takie sekwencje: odtwarzacz CD - wzmacniacz odtwarzacz CD - przedwzmacniacz - wzmacniacz mocy odtwarzacz CD - tuner - magnetofon - przedwzmacniacz - wzmacniacz mocy (magnetofon, tuner i odtwarzacz CD można w tej sekwencji przestawiać) odtwarzacz CD - przedwzmacniacz - kolumny aktywne Przy wyłączeniu oczywiście należy zastosować kolejność odwrotna. Poruszamy się od kolumn w stronę źródła. Połączenia sprzętu przez rozgałęziacze Są pewne sytuacje, w których przez jedno gniazdo połączeniowe łączy się większą ilość urządzeń. Tutaj pojawia się koncepcja połączenia przez rozgałęźnik. Z zasady jest to sposób ryzykowny i jeśli się da trzeba tego unikać. Bezpieczniejsze będzie już połączenie sprzętu przez dwa wzmacniacze. Wtedy widać dwa podłączone równolegle obciążenia. W tym przypadku będzie mniejsze ryzyko usterki. Dużo bardziej ryzykowny będzie wariant odwrotny, czyli łączenie przez rozgałęźnik dwóch źródeł do jednego wejścia we wzmacniaczu. Lepiej takiego połączenia nie wykonywać i nie eksperymentować, ponieważ przez to można doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.