ul. Tarnowska 2, 00-965 Warszawa 505-584-458 kontakt@norbu.pl

Użytkowanie sprzętu audio – podstawowe zasady

W prasie branżowej dotyczącej sprzętu audio-video możemy obecnie znaleźć całe mnóstwo interesujących artykułów dotyczących takiego sprzętu.

Jak korzystać ze sprzętu audio? Są one fantastyczną propozycją dla każdego, kto tylko jest tym zainteresowany; należy jednak zwrócić uwagę na to, że bardzo często są one skierowane do pasjonatów, którzy są w tej dziedzinie znacznie bardziej już zaawansowani. Warto w takim razie zapoznać się z nieco bardziej regułami i poradami dotyczącymi korzystania z takiego sprzętu, które na pewno będą bardzo przydatne również i dla tych bardziej początkujących użytkowników. Jedną z podstawowych kwestii związanych z bezpiecznym użytkowaniem takiego sprzętu jest zadbanie o jego odpowiednią wentylację, bowiem praca w zbyt wysokiej temperaturze często może prowadzić do jego poważnych uszkodzeń. Fakt, większość współczesnych modeli takiego sprzętu posiada szereg specjalnych zabezpieczeń które mają chronić je przed takim przegrzaniem, ale mimo wszystko zawsze trzeba liczyć się z pewnym ryzykiem. Nawet jeśli nie uszkodzimy w taki sposób sprzętu, to mimo wszystko zbyt wysoka temperatura zawsze znacznie skraca jego żywotność.

Gdzie ustawić sprzęt audio?W większości przypadków problem przegrzewania się dotyczy głównie wzmacniaczy mocy oraz wzmacniaczy zintegrowanych; występuje on co prawda również w innych rodzajach sprzętu, ale o wiele rzadziej. Przede wszystkim musimy pamiętać, aby nie ustawiać sprzętu w miejscach o słabej wentylacji. Warto zadbać o osobne półki dla każdego urządzenia, dzięki czemu będą one miały swobodny dostęp do powietrza. Warto zwrócić uwagę na wzmacniacze klasy D, które stanowią dość specyficzną grupę takiego sprzętu. Ich wielką zaletą jest to, że nie wydzielają w czasie pracy zbyt dużo ciepła, dzięki czemu nie trzeba aż tak mocno przejmować się kwestiami wentylacji. Oczywiście nie oznacza to, że możemy całkowicie je zaniedbać, bowiem pewną ostrożność należy zachować zawsze. Jeśli chodzi o odpowiednie ustawianie sprzętu, to należy również uważać na zbyt silne światło słoneczne wpadające do pomieszczenia przez okno. Wbrew pozorom po pewnym czasie może ono znacznie uszkodzić obudowę każdego urządzenia, a ponadto bardzo źle wpływa na jego wygląd. Prowadzi również do szybszego zużywania się niektórych materiałów, z których takie urządzenia są zbudowane. Szczególnie wrażliwe są na nie te elementy które wykonane są ze wszelkiego rodzaju pianek oraz gąbek, czyli między innymi głośniki. Oczywiście, zbyt intensywne światło słoneczne znacznie zwiększa także problem przegrzewania się sprzętu, zatem lepiej będzie po prostu tego unikać.