ul. Tarnowska 2, 00-965 Warszawa 505-584-458 kontakt@norbu.pl

Fiio E9/E7 - Audiofil na budżecie?

E7 i E9 są już od jakiegoś czasu na zewnątrz, E7 w zeszłym roku i E9 na przełomie tego roku i podczas gdy my mieliśmy taką czy inną pogawędkę o nich, jako o pojedynczych jednostkach z indywidualnymi cechami, miałem trudności ze znalezieniem czegoś kompleksowego o nich, jako o połączonych jednostkach w zakresie kompleksowego przeglądu. Tak, mnóstwo opinii, ale nic nie pobije doświadczenia z pierwszej ręki.

Specyfikacje

Moc wyjściowa: 150mW przy 16 Ohm, 16mW przy 300 Ohm SNR: ≥95dB dla AUX, ≥100dB dla USB THD: (Napisane przez Donunusa)

W tej recenzji będę pisał o dwóch wzmacniaczach słuchawkowych. Jeden to wzmacniacz biurkowy FiiO E9, a drugi to przenośny wzmacniacz FiiO E7 z wbudowanym przetwornikiem C/A USB. Oprócz tego, że są to dwa wzmacniacze o różnych funkcjach i cechach, to są one w stanie pracować razem jako jeden stacjonarny przetwornik cyfrowo-analogowy.

W chwili obecnej, kiedy to piszę, słucham wzmacniacza kombi E7/E9 poprzez parę słuchawek AKG K44. To kolejny huk na zestaw słuchawek, które moim zdaniem zmieszczą się w potencjalnej grupie docelowej dla tej konfiguracji, chociaż koledzy wspomnieli, że może ona być doskonała z dużo wyższym poziomem zaawansowania, jak Beyer DT1350, ATH - AD2000 i więcej. Po wysłuchaniu zestawu E7 i E9 nie mam powodu, by w nie wątpić.

W odniesieniu do moich gustów dźwiękowych i muzycznych, pozwolę sobie powiedzieć, że naprawdę chcę, aby dźwięk był tak neutralny i naturalny, jak to tylko możliwe, pozbawiony ziarna, suchości, a w zasadzie po prostu miał odpowiednią ilość ataku i rozpadu, aby idealnie zmierzyć falę kwadratową o dowolnej częstotliwości. W zasadzie to, czego chcę, to typowy audiofilski Święty Graal. Naprawdę chcę, aby sprzęt brzmiał tak nieistniejąco, jak to tylko możliwe, ponieważ nie dodają ani nie odejmują niczego od oryginalnego nagrania, dzięki czemu wszystko, co zostanie podczas słuchania, będzie tylko muzyką, bez dźwięku ze słuchawek, ale po prostu czystą, niezmienioną muzyką! Słucham bardzo wielu różnych gatunków muzycznych, więc za każdym razem, gdy na przykład recenzuję daną słuchawkę, staram się przeprowadzić ją przez jak najwięcej utworów w jak największej liczbie gatunków.

Teraz możesz zadawać sobie pytanie: "Jeśli Donunus lubi doskonały, niepodbarwiony dźwięk, to dlaczego ma takie tanie słuchawki?" Cóż, odpowiedź jest prosta. Nic nie jest idealne! W końcu, nawet gdybym miał najlepszą i najdroższą rzecz na świecie, to i tak zostanie wystawiona na sprzedaż w przyszłości. Tak jak wszystko, co miałem w przeszłości (może 90% wszystkich znanych dobrych słuchawek w cenie 500 dolarów i poniżej cennika i kilka droższych), nie będą one wystarczająco dobre, aby zachować na zawsze i będzie mnie denerwować ich prawdziwe kolory w tym czy innym czasie. Tak jak moje ciągle zmieniające się gusta muzyczne, tak i ja mam dość szybko zmęczony znajomym brzmieniem kolorów. Ponieważ doskonałość nie istnieje, mam tendencję do grawitacji w kierunku puszek, które mają grzechy zaniechania, a nie tych o bardziej imponującym charakterze, który zwraca na siebie uwagę.

E7 i E9 nie są gigantycznymi zabójcami, ale do tej pory trudno mi było zrezygnować z mojego combo, ponieważ nadal nie jestem pewien, jak można je pobić za ich cenę i czynnik uniwersalności. Tak audiopilia na budżecie nigdy nie brzmiała tak dobrze!

Chociaż e7 brzmi trochę mrocznie, to jest to subtelny rolloff i jest dla mnie o wiele mniejszym złem niż niektóre inne wzmacniacze, nawet za podwójną lub potrójną cenę. W porównaniu do mojego starego wzmacniacza przenośnego pa2v2, E7 jest o milę wyższy pod względem jakości i funkcjonalności, nie jest nawet konkursem. Porównałem też na przykład e7 z Ibasso d10, a ten ostatni brzmiał ziarniście i niewyrafinowanie w porównaniu i myślę, że D10 jest co najmniej trzy razy droższy od E7! E7 brzmi dla mnie naprawdę czysto i mogłem sobie tylko wyobrazić coś znacznie droższego do pobicia go w połączeniu z dobrą jakością dźwięku i ogólnymi cechami. Dodajmy do tego szaloną żywotność baterii i mamy zwycięzcę. Aby dodać więcej informacji na ten temat, napiszę tylko, że Ive używał E7 z Sennheiser hd250, hd558, hd555, hd595, PX100-II, Audio Technica ESW9, ES7, AD700, Denon D1001, Koss Portapro, kilka IEM-ów i kilka innych puszek, których w tej chwili nie pamiętam.

Teraz porozmawiajmy więcej o E9. Kiedy porównamy brzmienie E7 z brzmieniem E9, używając sekcji DAC E7, E9 jest potworem! Brzmi potężniej niż E7, ma więcej basu i uderzenia, ma nieco więcej wysokich tonów, ale ma mniej drobnej ziarnistości w porównaniu z gładkim ziarnistym gniazdem słuchawkowym E7. Ziarno E9 nie jest jednak tak naprawdę czymś, o co należy się martwić, a fakt, że może grać na szalonym poziomie głośności z całkiem dobrą jakością dźwięku jest czymś, o czym należy myśleć w huku dla współczynnika buck tego wzmacniacza.

Jeśli chodzi o część ziarnistą, to powiem tylko, że nie ma zbyt wielu wzmacniaczy stacjonarnych, które są mniej ziarniste niż E9 za mniej niż 500$ od tych, które próbowałem wcześniej. Pamiętam, że mój Audio GD C2C przedtem nie brzmiał tak dobrze, jak te E9, czułem się jakby detal został wyprany z tego C2C. Miał on jasność średnich tonów wysokich i wgłębienia w środku, co było dla mnie wystarczająco dużym problemem, że zmusiło mnie do sprzedania ich naprawdę szybko. Miałem też Little Dot mkII, przed którym brzmiały lepiej niż C2C pod względem muzykalności, ale brzmiały jeszcze bardziej ziarniście niż FiiO E9, niezależnie od tego jakie lampy zostały na nich użyte. Właściwie to podobało mi się również Little Dot mkII, ale działały one tylko dobrze zasilane z puszkami o wyższej impedancji jak hd600. Nie uważałem ich za ulepszenie przenośnego odtwarzacza podczas używania Koss Portapros lub Grados, podczas gdy E9 jest świetny do puszek o niskiej impedancji, takich jak te AKG K44s o niskiej impedancji, których używam obecnie.

Najważniejsze jest to, że dodatkowy dziurkacz i głośność, jaką E9 może dać całej mojej muzyce, sprawiają, że są one warte swojej ceny.

Dzięki Don!

Wielkie słowa od mądrego mędrca, naprawdę.

W moim własnym czasie z combo E9/E7 muszę powiedzieć, że to naprawdę suma części, które sprawiają, że ten set punch jest znacznie powyżej jego ceny i indywidualnej wagi. Z jego niską fizyczną powierzchnią i łatwym ustawieniem są one radością dla mnie osobiście, biorąc pod uwagę, że większość moich wzmacniaczy jest albo w zakresie $500 plus wyrzucając 2,5 W mocy, co oznacza tylko dla nieefektywnych ortez. Moje pierwsze demo składało się z ATH-AD2000 i chłopiec czy oni excel na tym ustawieniu jest łatwy do kierowania potwora zestaw puszek, Beyer DT1350 ledwo dotknął 10am na tarczy na niskim wzmocnieniu i ponownie to było po prostu wspaniałe doświadczenie. Oczywiście brakowało im na HE6, ale wtedy nie spodziewałem się cudów - wystarczająco blisko!