ul. Tarnowska 2, 00-965 Warszawa 505-584-458 kontakt@norbu.pl

The D42 Mamba by Ibasso

To rzeczywiście ironia, że właśnie skończyłem przeglądanie FiiO X3 DAP, w którym pytałem, czy jest wystarczająco dużo siły pociągowej dla android fanboys wysiąść z ich ukochanego OS i na coś bardziej wyjątkowego tylko znaleźć kolejną pozycję pod ręką był D42 Mamba przez iBasso, które zamiast tego cele grupy FiiO próbują przyciągnąć poprzez komplementowanie i konsolidacji android lub usb na go stylu życia, a nie zabierając je od niego. Jest to uczciwa walka po wszystkim na rynku audio i istnieje milion różnych sposobów w tych dniach do podłączenia źródła poza po prostu gniazdo słuchawkowe i coraz wyższej jakości (i ceny), aby przejść z nim.

To, że Ibasso D42 Mamba sprzedawany jest w sprzedaży detalicznej za 188 dolarów i jest zarówno przetwornikiem cyfrowo-analogowym, jak i wzmacniaczem (w rzeczywistości jest to ulepszenie starego D4) z USB w podróży i posiada podwójny dekoder Wolfson wm8740, świadczy o tym, że IBasso jest zdecydowane nie tylko zachować świeżość swojego asortymentu, ale także jasno określić swój rynek docelowy. 188 dolarów jest kuszącą propozycją dla każdego, kto ma płytę z systemem Android lub komputer i zastanawia się, jak zmaksymalizować oba i jest w 12 dolarów tańszy niż X3. To jest konkurencja dla Ciebie.

Odświeżenie starego D4 jest na wiele sposobów również dla Twojego 188 dolarów. Wchodzi elegancka nowa obudowa metalowa z linii włosów w kolorze srebrnym lub czarnym i srebrnym. Obudowa na zdjęciu jest wykończona w kolorze czystego srebra i wygląda naprawdę elegancko. Jest nieco większa w stosunku do starego D4, ale jest o około 30 g lżejsza od starego D4, a także jest zapakowana w ważny kabel USB-on-the-go do kompatybilności z wybranymi telefonami komórkowymi z systemem Android, kabel USB, 3,/5-3,5 mm IC, 2 paski i miękką torbę. Inne aspekty to ładne pokrętło o zwiększonej głośności z dobrym dotykowym uchwytem oraz płynne i stabilne działanie bez zauważalnej nierównowagi kanałów o niskiej głośności lub niestabilnych skoków głośności. Wzmacniacz w D42 jest dokładnie taki sam jak starszy D4 z przełącznikiem niskiego i wysokiego wzmocnienia z przodu, więc główne zmiany poza kosmetykiem lub budować skupić się głównie na wydajności przetwornika C/A.

Zrobiłem porównanie obu (niestety, bo nie mam już D4) pod względem ich specyfikacji na stronie internetowej i co ciekawe, nie mogłem wskazać, gdzie technicznie te improwizacje są. Oba sportowe Dual Wolfson WM8740 i oba posiadają odbiorniki sygnału TI PCM2706, więc przypuszczam, że jest to gdzieś w topologii i implementacji zarówno układu USB jak i DAC. Wiemy jednak, że PCM2706 jest odbiornikiem 16/48 w przeciwieństwie do 24/96 czy którejkolwiek z nowszych wersji, a wzmacniacz jest poważnym, jeśli nie bardzo mocnym 230mW x 2 i większość z nich wie, że Wolfson WM8740 jest dość poważnym i dobrze odbieranym układem.