ul. Tarnowska 2, 00-965 Warszawa 505-584-458 kontakt@norbu.pl

Kupno używanego sprzętu audio

Jedną z najważniejszych kwestii na jakie musimy zwrócić uwagę w czasie kupowania używanego sprzętu audio jest łatwość jego serwisowania.

Najmniej awaryjny sprzęt Jeśli przytrafi się nam akurat jakakolwiek awaria takiego urządzenia to powinniśmy mieć pewność, że w razie czego będziemy w stanie łatwo ją naprawić. Mówiąc ogólnie, serwisowanie jest najłatwiejsze głównie w przypadku konwencjonalnych kolumn zbudowanych na głośnikach dynamicznych. Niewiele problemów w tej kwestii sprawiają także tradycyjne wzmacniacze analogowe, w których nie występuje zbyt wiele skomplikowanych układów. Warto wiedzieć, że każdy profesjonalny serwis będzie w stanie przeprowadzić fachową naprawę nawet w przypadku starego urządzenia, którego części zamienne są już trudno dostępne. Różnego rodzaju odtwarzacze CD, konwertery cyfrowo-analogowe, tunery oraz średnio zaawansowane wzmacniacze należą do grupy urządzeń, w przypadku których wykonanie fachowej naprawy może być już nieco trudniejsze. Istnieje tu przede wszystkim konieczność kupienia odpowiednich części, które niekiedy mogą być dość trudno dostępne; prowadzi to rzecz jasna jednocześnie do znacznego zwiększenia kosztów wykonania takich napraw.

Renowacja starych urządzeń Najwięcej problemów pod tym względem sprawiają zwykle stare urządzenia mechaniczne, takie jak gramofony czy niektóre magnetofony. W ich przypadku bardzo często konieczne jest nawiązanie współpracy z prawdziwymi fachowcami, którzy specjalizują się w takich właśnie typach sprzętu. Podobnie jak we wszystkich innych przypadkach, również i tutaj kupowanie używanego sprzętu zawsze musi wiązać się z pewnym ryzykiem tego, że padniemy ofiarą nieuczciwego sprzedawcy. Może się na przykład okazać, że zakupiony przez nas sprzęt będzie posiadał liczne wady ukryte, które zauważymy dopiero po pewnym czasie. Inne niebezpieczeństwa, takie jak wyłudzanie pieniędzy również nie należą do rzadkości, zatem musimy podchodzić do takich transakcji w sposób ostrożny. Z drugiej jednak strony zaletą kupowania używanego sprzętu jest oczywiście cena, która praktycznie zawsze będzie znacznie niższa niż w przypadku nowych rzeczy. Mówiąc ogólnie, punktem wyjścia może być tutaj połowa ceny nowego, takiego samego modelu w sklepie. W praktyce okazuje się oczywiście, że od tej reguły spotkamy więcej odstępstw, przez co niekiedy trzeba naprawdę sporo się naszukać aby móc znaleźć dla siebie faktycznie idealną ofertę. Ponadto sprzęt używany nie zawsze jest tani – te bardziej renomowane modele nie tracą na wartości tak szybko.