ul. Tarnowska 2, 00-965 Warszawa 505-584-458 kontakt@norbu.pl

Czym cechuje się dobry sprzęt audio?

Dobry wzmacniacz Wzmacniacz stereofoniczny w dobrym sprzęcie audio powinien odznaczać się wysoką rezerwą mocy z racji możliwie niskich poziomów zniekształceń. Jeśli chcemy mówić o faktycznie dobrym wzmacniaczu, to powinniśmy oczekiwać mocy minimum 100 W i obciążenia 8 omów. Bardzo ważne jest również pasmo przenoszenia, które powinno być jak najszersze i mieścić się przynajmniej w zakresie od 5 Hz do 100 Khz, choć w miarę wystarczający jest także zakres od 10 Hz do 60 Khz. Pewnym wskaźnikiem który mówi nam o wysokiej jakości sprzętu może być "damping faktor", czyli tak zwany współczynnik tłumienia – im wyższy, tym lepszy jest dany wzmacniacz. W tych naprawdę dobrych modelach wskaźnik damping faktor wynosi 200, choć w przypadku gorszych wzmacniaczy wartość ta spada już do 50. Dzięki wysokiej wartości DF możemy oczekiwać idealnego przetwarzania impulsów oraz basu dokładnie kontrolowanego oraz konturowo brzmiącego.

Następną ważną kwestią jest liczba oraz rodzaj wejść dostępnych w takim urządzeniu. Powinna ona być uzależniona od tego, z jak wieloma dodatkowymi komponentami ma docelowo współpracować nasz wzmacniacz. Jeżeli na przykład planujemy korzystać przy tym z gramofonu i odtwarzać na nim tradycyjne, czarne płyty winylowe, to warto poszukać wzmacniacza posiadającego wejście MM/MMC. Musimy również zwrócić uwagę na parametr nazywany jako odstęp sygnału od zakłóceń – na urządzeniach często spotkamy się z oznaczeniem S/N.

Szerokie kolumny Określa on odporność wzmacniacza na przenikanie różnego rodzaju "śmieci", które mogą pochodzić na przykład z gniazdka elektrycznego. Parametr S/N wyraża się zazwyczaj w decybelach; powinien on oscylować się przynajmniej na poziomie 90 dB. W przypadku dobrych współczesnych wzmacniaczy nie występują już raczej dodatkowe regulacje barwy dźwięku – BASS, TREBLE – a także regulator BALANCE czy przełącznika LOUDNESS. Dobry wzmacniacz posiada obecnie jedynie wejście oraz gałkę VOLUME. Następną bardzo istotną rzeczą na jaką musimy zwrócić uwagę są kolumny, z których nasz wzmacniacz będzie korzystał. Przy ich wybieraniu musimy brać pod uwagę wiele różnych czynników, takich jak przede wszystkim powierzchnia danego pomieszczenia. Jeśli nie przekracza ona 30m2, to kupowanie dużych kolumn podłogowych nie ma raczej wielkiego sensu. W zupełności wystarczą nam tutaj monitory głośnikowe o wymiarach 20 Khz. Warto kupować kolumny w miarę szerokie i posiadające minimum dwa głośniki na sekcję. W takim wypadku ich wypadkowa efektywność będzie przekraczać 95 dB. W przypadku systemów stereo przy takich warunkach będziemy w stanie osiągnąć naprawdę doskonałą jakość dźwięku. Warto jednak pamiętać o odpowiednim ustawieniu głośników, które powinny stać osiami wzdłuż ścian, bowiem dzięki temu można uzyskać najlepszą jakość dźwięku.