ul. Tarnowska 2, 00-965 Warszawa 505-584-458 kontakt@norbu.pl

Jak kupować sprzęt audio?

Zanim zdecydujemy się na kupno jakiegoś dobrego sprzętu hi-fi powinniśmy się zapoznać z kilkoma podpowiedziami.

Najważniejsze będzie to, by nie kierować się jedynie opiniami na forach czy parametrami, ale kryteriami, które są subiektywne.

Wybieraj audio słuchając go1. Wybieraj sprzęt audio słuchając! Nie ma lepszego testu dla takiego sprzętu niż jego osobiste przesłuchanie. Jeśli mamy taką możliwość to właśnie w ten sposób warto sprawdzić sprzęt. Najlepiej zabrać na taki test najbardziej znaną i lubianą płytę ponieważ wtedy będziemy w stanie bardzo szybko wyłapać wszystkie różnice, szczególnie, gdy kontrolowany sprzęt będzie miał takiego same parametr, a jednak brzemiennie nie będzie takie samo. Znaczenie tak naprawdę może mieć praktycznie każdy nawet najdrobniejszy szczegół budowy takich urządzeń.

2. Więcej nie znaczy lepiej! Nie będzie prawdą, że im mocniejsze niskie tony tym muzyka będzie lepiej brzmieć. Jest to mylne stwierdzenie. Dominacja takiego zakresu może bowiem sprawić, że inne partie muzyczne w ogóle nie będą słyszalne i zostaną zagłuszone. Sprzęt dobrej jakości nie będzie pozwalał na dominację żadnego zakresu.

3. Pomyśl, gdzie będziesz używał swój sprzęt audio Zanim zdecydujemy się na konkretny sprzęt trzeba pamiętać o tym, że ważne będzie to, gdzie takie urządzenie będzie wykorzystywane. Pomieszczenia, w których znajdą się sprzęty są najważniejszym elementem, ponieważ trzeba będzie do nich właśnie dopasować cały sprzęt. Musimy pamiętać o tym, by dbać również o akustykę takiego pomieszczenia, w którym sprzęt będzie użytkowany. Nie możemy zapominać o tym, że w każdym pomieszczeniu ten sprzęt będzie inaczej brzmieć. Jeśli wyposażać będziemy takie pomieszczenia, które nie będą jakoś specjalnie przygotowane właśnie w celu muzycznym to trzeba się spodziewać, że tam sprzęt może nie dawać takich efektów jak w salonie, gdzie testowaliśmy go w doskonale wyciszonych i akustycznie udoskonalonych pomieszczeniach. Musimy zastanowić się również jak duże pomieszczenie będzie wykorzystywane, ponieważ również od tego będzie zależeć to jaki sprzęt będzie najlepszy. Często obecnie zdarza się, że systemy audio zastępuje się przez montowanie zwykłych kin domowych. Ale dla osób, które doskonale znają się na sprzęcie audio takie działanie mija się z celem i nie można wtedy oczekiwać, że dźwięki będą rzeczywiście na takim poziomie jakiego chcemy od dobrego sprzętu oczekiwać.

Modyfkacja starego sprzętu 4. Masz sprzęt audio? Spróbuj w nim coś zmienić! Jeśli już w domu ma się jakiś sprzęt audio, ale nie do końca spełnia on oczekiwania to można podjąć jakieś prace z nim bezpośrednio związane. Nie trzeba od razu decydować się na wymianę całego sprzętu. Czasami po prostu będzie można wymienić niektóre elementy takie jak amplituner czy można też uzupełnić sprzęt przez jakieś dodatkowe głośniki. Taki zabieg może być rozwiązaniem oszczędniejszym a jednocześnie będzie można w ten sposób uzyskać sprzęt, który spełni nasze oczekiwania.

5. Kupuj najlepiej za najtaniej! Nie będzie sztuką wydać na sprzęt masę pieniędzy. Sztuką będzie kupić sprzęt z dobrymi parametrami w cenie zdecydowanie niższej. I taki cel właśnie powinniśmy sobie postawić. Chodzi o to, by udało się kupić możliwie najtańszy sprzęt w najbardziej atrakcyjnych cenach. Przed zakupem warto więc sprawdzić co ma dla nas rynek i wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę.