ul. Tarnowska 2, 00-965 Warszawa 505-584-458 kontakt@norbu.pl

MA750i IEM firmy RHA

W lipcu 2012 roku recenzowałem MA-350 od RHA i uważałem, że są to słuchawki, które wybijają się ponad przeciętność w kategorii pierwszego upgrade'u z ibudów. Cóż, rok później RHA powróciło z nową gamą słuchawek z wyższej półki (ale wciąż całkiem rozsądnych), MA600i i MA750(i) w cenach detalicznych £59.95 i £79.95 (£89.95 za wersję i z mikrofonem i pilotem) i już teraz mogę powiedzieć, że uważam te słuchawki za oszałamiające zarówno pod względem słuchowym, jak i wizualnym, a to, że można je nabyć za mniej niż 100 funtów lub $130 w USA, jest tylko wisienką na torcie. To mogą być najlepsze słuchawki na rynku w tym przedziale cenowym.

Począwszy od pudełka i etui z zamkiem błyskawicznym, po sprytną, małą, aluminiową tackę na wkładki douszne i starannie przemyślany dobór końcówek, MA-750i pachną dojrzałym i poważnym produktem, który jest skierowany do wymagającego słuchacza, któremu zależy na tym, aby uzyskać nieco więcej, ale nie zamierza rozbić banku za to, czego chce. Teraz ja rozbijam bank za to, czego chcę, tak, jestem szalony, ale nawet ja musiałem się zatrzymać i spojrzeć na prezentację MA-750i i zastanowić się, czy jest coś poniżej 200$, co może go pobić. Szczerze mówiąc, nie ma. Westone z nylonową twardą obudową i wieloma końcówkami jest blisko, Fischer Audio DBA MK2 jest całkiem dobry w wyborze, a Rock-It R50, który cenowo jest tuż obok, również ma kilka opcji, ale wszystkie wyglądają mniej więcej tak samo i mają takie samo odczucie.

Budowa

Same MA750i przypominają mi pod pewnymi względami K3003 biedaka. Kabel na szczęście jest znacznie trwalszy i lepiej zbudowany niż MA-705i i wykończony w aluminiowej obudowie dla 3,5 mm jacka ze zwiniętymi odciążeniami i kolejną aluminiową rurką przy rozgałęźniku w połowie drogi do góry. Mikrofony są zerowe, żadne, "notta ding" poniżej rurki rozgałęźnika i minimalne powyżej, wspomagane przez wykończenie nad uchem, które dodatkowo tłumi szumy wędrujące w górę kabla.

Jest to gruby, dobrze skonstruowany kabel z niewielką ilością pamięci, która jednak jest łatwo wyczuwalna podczas użytkowania. Kabel jest na poziomie przemysłowym i może być zbyt ciężki dla tych, którzy lubią krótkie i dyskretne przewody. Niekiedy wymaga on odrobiny składania typu origami, aby zapewnić, że nie wypadnie w przypadkowy sposób. Przesuwane zapięcie nad rozgałęźnikiem pomaga utrzymać kable w porządku, a dołączony do zestawu klips do klapy może być również użyty, aby całe doświadczenie nie stało się "zewnętrznie mobilne".

Jeśli chodzi o dopasowanie, to czytałem o kilku osobach, które doświadczyły problemów z dołączonymi końcówkami, ale ja nie miałem z tym żadnych problemów, ponieważ kable nad uchem i standardowe końcówki działają jak magia zaraz po wyjęciu z pudełka. Jedyny raz, kiedy mi się to przytrafiło, miał miejsce z K3003. To prawda, że przetworniki ważą nieco więcej niż przeciętny IEM, ponieważ są wykonane z nierdzewnej stali, ale to działa dla mnie lepiej niż lekkie plastikowe alternatywy.

MA-750i nie mogą być noszone prosto w dół, w przeciwieństwie do niektórych innych alternatyw. Są to słuchawki zakładane wyłącznie na ucho. Osoby bez okularów będą się zastanawiać, dlaczego to taki wielki problem, osoby z okularami mogą uznać, że na dłuższą metę to kwestia komfortu. Osobiście jest to dla mnie bezpieczniejszy sposób noszenia słuchawek, a kabel można poprowadzić z tyłu głowy lub z boku i z przodu, w zależności od potrzeb. Po włożeniu nie znalazłem potrzeby odchodzenia od standardowej końcówki już na słuchawkach, która stworzyła idealne uszczelnienie. Taka łatwość dopasowania jest dla mnie bardzo rzadka, stąd też preferuję końcówki z celnym lub podwójnym kołnierzem.

Mówiąc o końcówkach, MA750 dostarczane są ze zdrowym zestawem końcówek, włączając w to silikonowe, podwójne kołnierze i ich własny rodzaj piankowych końcówek w tej zawsze tak schludnej małej aluminiowej tacce. Sama tacka ładnie mieści się w czarnym skórzanym portfelu z zamkiem błyskawicznym, z dużą ilością miejsca na włożenie słuchawek. Izolacja dzięki silikonowym końcówkom była dla mnie ponadprzeciętna, z minimalną ilością szumów z otoczenia.

Wersja MA750i jest wyposażona w wytrzymały pilot i mikrofon na prawym kablu, a ci z Androidem mogą być nieco rozczarowani, że ma on ograniczoną funkcjonalność, niestety z pełną kontrolą tylko na idealnych urządzeniach. Nie znalazłem dodatkowej wagi, aby być off putting na szczęście i dla tych, którzy nie chcą żadnych interfejsów zdalnego lub mikrofonu coraz w drodze MA750 jest droga, aby przejść, który jest 10 funtów tańsze.