ul. Tarnowska 2, 00-965 Warszawa 505-584-458 kontakt@norbu.pl

Jak ustawić kolumny - podstawowe zasady - Część II

Minimalne odległości od ścian 5. Zachowajcie minimalne odległości od ścian.

Jeśli ustawia się kolumny trzeba sprawdzić jak są one przygotowane. Teoretycznie kolumny nie nadają się do ustawienia blisko ścian. Mamy jednak takie model, które będą specjalnie w ten sposób przygotowane, by takie ustawienie było możliwe. Zanim rozpoczniemy konfigurację warto sprawdzić czy z takimi właśnie modelami mamy do czynienia. Jeśli tak będzie można zająć się ich ustawieniem blisko ściany.

6. Ustawcie kolumny na odpowiedniej wysokości.

Dla ustawienia kolumn powinno się przygotować taką samą wysokość. Kolumny podłogowe ustawia się oczywiście na podłodze i można tutaj liczyć na producenta, który powinien je dobrze zaprojektować. Jeśli nie będą to podłogowe kolumny należy zająć się inną formą ustawienia, która najczęściej jest także proponowana przez producenta. wysokotonowe głośniki z zasady ustawia się na wysokości uszu słuchacza. W tym względzie będzie można mówić o tolerancji, która sięga kilkunastu procent. Oczywiście poza kierowaniem się teoretycznymi podpowiedziami na pewno będzie warto brać pod uwagę to jak kolumny rzeczywiście będą pracować, gdy ustawienie się im zmieni. Można więc zmieniać wysokości i wtedy sprawdzać jakie będą efekty. jeśli efekty nie będą zauważalne to będzie oznaczać, że taka zmiana ustawienia nie miała większego znaczenia. Jeśli zmiany będą się pojawiać to będzie trzeba sprawdzać jak się one kształtują i czy rzeczywiście są tego dobre efekty. Należy kontrolować charakterystykę kierunkową, by przygotować dla siebie najlepszą konfigurację, w której nie będzie błędów.

7. Ustawcie kolumny i miejsce odsłuchu w postaci trójkąta równobocznego.

Odległość jaka powinna być między centrami głośników powinna się mieścić w graniach od około 1,8 m do 2,5 m. mniejsze kolumny, gdy ma się mniejsze pomieszczenia będzie można ustawić bliżej siebie. Lepiej nie zmniejszać odległości do poziomu poniżej 1,5 metra nawet jeśli pokoje są małe ani nie zwiększać do więcej niż 3 m, gdy pokój jest bardzo duży.

Odpowiednie skierowanie kolumn 8. Skierujcie kolumny na miejsce odsłuchu.

Większość osób jako bazowe rozwiązanie stosuje ustawienie osi głośników na wprost. Mimo tego według nas wydaje się, że takim lepszym rozwiązaniem będzie kierowanie ustawienia głośników i ich osi w miejsce, gdzie ustawione zostały odsłuchy. Przy ważnej optymalizacji kierunku osi można oczywiście stosować eksperymentalne ustawienia, tak by ostatecznie uzyskać możliwie jak najlepszą stereofonię. Najlepsze ustawienie będzie oczywiście uzależnione od wielu czynników w tym między innymi od tego jakie ma się kolumny oraz gdzie się je ustawia. Kierowanie osi bezpośrednio na słuchacza bardzo często się sprawdza i jest to ustawienie bliskie optimum. Będzie to dotyczyć takich sytuacji, gdy odległości kolumn od ścian bocznych będą umiarkowane.

9. Będzie trzeba także postarać się o stworzenie należytej przestrzeni pomiędzy kolumnami a miejscem, gdzie znajdzie się odsłuch.

Nie powinno się wstawiać mebli, które będą separowały od siebie te właśnie elementy.