ul. Tarnowska 2, 00-965 Warszawa 505-584-458 kontakt@norbu.pl

Recenzja FiiO UTWS3

FiiO UTWS3 to odłączany wzmacniacz BT i dongle dla Twoich istniejących słuchawek w stylu TWS z BT5.0, aptX i do 30 godzin pracy na baterii. Jego cena wynosi 79.99$.

Disclaimer: FiiO UTWS3 wysłany do nas jest próbką w zamian za naszą szczerą opinię w tej recenzji. Dziękujemy FiiO za tę możliwość.

Aby dowiedzieć się więcej o recenzjach FiiO na Headfonics możesz kliknąć tutaj.

Uwaga, ta recenzja jest zgodna z naszymi nowymi wytycznymi dotyczącymi oceny punktowej na rok 2021, o których możecie przeczytać tutaj.

FiiO jest jedną z firm, które są odpowiedzialne za to, że moje hobby związane z audio słuchawkowym nabrało rozpędu. Moim pierwszym wysokiej jakości wzmacniaczem DAC był FiiO E10. Nie wariant K, ale pierwszy model. Kupiłem nawet ich E6, który uważałem za bardzo innowacyjny ze względu na jego rozmiar i możliwości.

Czasy się zmieniły i nowe technologie zostały wprowadzone i miło jest widzieć FiiO ciągle wprowadzające swoje własne. Utrzymuje to hobby interesującym i konkurencyjnym wśród producentów.

Jedną z takich innowacji jest segment TWS, który kupił nam wolność do bezprzewodowej pracy i FiiO, oczywiście, również wkroczyło w ten segment.

Niedawno otrzymaliśmy do recenzji FiiO UTWS3. UTWS3 jest następcą UTWS1, a U jest wskazówką, co one robią, ponieważ to, co mamy tutaj to uniwersalny klucz TWS, który może być użyty do przekształcenia każdej wkładki dousznej, którą można kupić lub posiadać ze złączem MMCX i przejść całkowicie bezprzewodowo.

Copyright FiiO 2021

Technologia w środku

FiiO UTWS3 jest uniwersalnym zestawem dongle Bluetooth 5.0 TWS z jednoukładowym rozwiązaniem, który wygląda trochę podobnie do UTWS1 z wyjątkiem kilku oczywistych wizualnych wskazówek.

Istnieją pewne różnice techniczne pomiędzy UTWS1 a UTWS3 i jedną z niewielu na tej liście jest to, że UTWS3 posiada aplikację dostępną z wieloma funkcjami, w tym aktualizacje firmware'u OTA.

Kolejną różnicą jest to, że FiiO UTWS3 posiada oddzielny układ wzmacniacza TPA6140A2, który zwiększa moc wyjściową wewnętrznego układu Qualcomm z normalnych 14mw przy 16Ω i więcej niż podwaja ją do 38mw przy tym samym obciążeniu.

QCC3020

FiiO UTWS3 wykorzystuje powszechnie stosowany układ Qualcomm QCC3020 BT do wszystkich podstawowych funkcji, ale z dodatkową zmianą, jaką jest dodatkowy układ wzmacniacza.

Tak więc mamy tutaj QCC3020 z ponad dwukrotnie większą mocą wyjściową niż w innych podobnie wyposażonych modelach TWS, a ze względu na włączenie oddzielnego układu wzmacniacza, pomaga to uzyskać wyższy poziom wierności.

Nie tylko dostępna jest większa moc w porównaniu do UTWS1, ale również obniżono poziom szumu bazowego z 25uV do 8uV, co przekłada się na zaledwie jedną trzecią poziomu szumu obecnego w UTWS1.

Co więcej, stosunek sygnału do szumu został również poprawiony, dzięki czemu współczynnik SNR UTWS3 wzrósł z 88dB jak w UTWS1 do 100dB.

Copyright FiiO 2021

CVC Noise Canceling

Oto kolejny dodatek do listy dodanych funkcji, które FiiO UTWS3 posiada w stosunku do swojej pierwszej wersji UTWS1, która posiada pojedynczy mikrofon.

UTWS3 posiada podwójny system mikrofonów z redukcją szumów CVC w każdym kluczu, który używa jednego do próbkowania hałasu otoczenia, aby następnie przeciwdziałać hałasowi w celu oczyszczenia czystości wokalu.

Jakość była podobna do mojego telefonu w tonie i chociaż UTWS3 ma podwójne mikrofony, system działa w mono, ale działa dobrze z żadnych skarg ludzi nie rozumiejących moją mowę do tej pory.

Używałem również UTWS3 w czatach głosowych w Discord i każdy rozumiał mnie doskonale, a nawet dostałem kilka komplementów na temat klarowności.

IPX4

Wodoodporność jest niezbędna w urządzeniu takim jak FiiO UTWS3 i mają one ocenę IPX4, więc w przypadku, gdy ktoś spryska cię przypadkowo lub celowo wężem ogrodowym, będą one w porządku.

Można śmiało powiedzieć, że są one dobre na treningi i aktywność fizyczną, ponieważ w czasie, gdy ich używałem nigdy nie spadły, ani nie czułem się na tyle niewygodnie, aby musieć je przedwcześnie zdjąć, jeśli nosiłem je przez dłuższy czas.

Obsługa kodeków

Fiio UTWS3 posiada przyzwoity zestaw dostępnych kodeków zaczynając od aptX wraz z ACC i SBC.

Przeprowadziłem test latencji używając aptX i uzyskałem średnią aptX 0.2 sekundy opóźnienia, co jest akceptowalne. Mój telefon i komputer PC w większości uruchomił UTWS3 z aptX na Android 10 i Windows 10. Test opóźnień został przeprowadzony na komputerze PC.

Osobiście nie napotkałem żadnych problemów z kompatybilnością lub problemów z parowaniem tego urządzenia i miło jest zobaczyć aptX z powrotem na urządzeniu po przejrzeniu kilku innych urządzeń BT, które wykluczyły ten kodek, mimo że miały wyższą cenę.

Design

Etui ładujące FiiO UTWS3 jest wykonane głównie z plastiku, podobnie jak każdy z kluczy. Zaskoczyło mnie, że drzwiczki mają metalową okładzinę, co jest miłym akcentem i niespotykanym w tej cenie w innych modelach TWS.

Jakość wykonania wydaje się dobra i wszystko wydaje się być łatwe do czyszczenia i utrzymania w czystości, z wyjątkiem pokrytych gumą pętli na uszy, które lubią przywierać do kurzu i kłaczków. Gumowa powłoka wewnątrz obudowy, która ma chronić IEM jest minimalna, a ponieważ obudowa jest zamknięta przez większość czasu, wnętrze pozostaje czyste.

Etui może również pomieścić klucze sprzętowe z dołączonymi aparatami IEM, co jest dobrą cechą, ale oczywiście zwiększa rozmiar etui.

Klucz sprzętowy

Słuchawki FiiO UTWS3 są lekkie i wygodne. Pętle nauszne posiadają wewnątrz drut pamięciowy, który jest elastyczny i bardzo wygodny, gdy pętle uformują się wokół uszu.

Monokrystaliczny posrebrzany drut jest używany od wewnętrznych komponentów do złączy MMCX, co według FiiO poprawia łączność i zwiększa wierność.

Każde złącze MMCX ma kolorową opaskę, aby łatwo wskazać lewą i prawą stronę. Wygląda na to, że są one dobrej jakości, ponieważ są odporne na obracanie się.

Sterowanie

FiiO UTWS3 wykorzystuje przyciski, które są tak lekkie w obsłudze, że mogą być równie dobrze sklasyfikowane jako kontrolery dotykowe. Wymagają one jedynie 60 gramów siły do działania, jednakże wydają się one zachowywać dobre taktyczne wyczucie po ich naciśnięciu.

Tutaj leży kolejna różnica pomiędzy UTWS3 a UTWS1, gdzie UTWS1 ma wizualnie mniejszy układ przycisków, co sprawia, że przyciski UTWS3 są łatwiejsze w obsłudze.

Operacja jest wspólna z typowym naciśnięciem raz, dwa, lub trzy razy i jest Haptic control z funkcją hold, która posuwa do przodu lub odtwarza poprzedni utwór. Możesz również zmienić funkcje przycisków w aplikacji. Uważam, że są one dość intuicyjne, ale jeśli nie, to można dostosować ich funkcje, co jest miłym akcentem.

Copyright FiiO 2021

Sterowanie FiiO

FiiO UTWS3 również paruje się poprzez ich aplikację FiiO Control, którą możesz pobrać za darmo i która posiada wiele przydatnych funkcji. FiiO udostępnia również aplikację odtwarzacza muzycznego, która zbiera dobre recenzje w Android Playstore.

Aplikacja posiada 5-pasmowy EQ z 3 presetami, regulację balansu kanałów oraz aktualizacje firmware'u OTA, ale aktualizacje mogą być wykonywane tylko na urządzeniach z Androidem.

Aplikacja ma pewne dziwactwa, ale FiiO obiecuje aktualizacje i ulepszenia firmware'u, więc być może aplikacja będzie lepsza później, ale niezależnie od tego obecnie ma mnóstwo funkcji.

Jest tam system podpowiedzi głosowych, który można przełączać pomiędzy angielskim i chińskim. Myślałem, że to fajna funkcja. Pamiętaj, aby zawsze podziękować pani na podpowiedzi. Mnóstwo innych funkcji są dostępne, więc sprawdzić aplikację i jak zawsze, przeczytaj instrukcję.

Etui do ładowania

Etui ładujące FiiO UTWS3 posiada baterię o pojemności 800mAh i ma wystarczającą moc, aby zapewnić około 30 godzin odtwarzania przy 4 do 5 pełnych ładowaniach dla obu kluczy sprzętowych.

Etui posiada wielofunkcyjny przycisk wewnątrz, który jest wciskany w celu włączenia trybu parowania, a także współpracuje z diodami LED ładowania, które informują użytkownika o ilości dostępnego ładunku.

Jedną małą wadą FiiO UTWS3 w stosunku do UTWS1 jest to, że czas pracy na baterii spadł z 8 godzin na jednym ładowaniu do 7 godzin, ale uważam to za dobry kompromis w stosunku do ulepszonego dźwięku. Spodziewałem się tego z dodatkowym chipem wzmacniacza.

Szczerze mówiąc, uzyskałem około 6 godzin pracy na baterii, co jest wciąż akceptowalne i wykracza poza to, co większość TWS może uzyskać. Głównie używałem pojedynczego dynamicznego przetwornika IEM z muzyką i przy 60% głośności.

Wrażenia dźwiękowe

Po pierwsze muszę ostrzec ludzi, ponieważ FiiO UTWS3 zostały fabrycznie ustawione na 100% głośności i kiedy po raz pierwszy sparowałem je z moim komputerem, urządzenie również założyło, że powinno uzyskać pełną głośność na poziomie głośności komputera.

Krótko mówiąc, pierwszy raz usłyszałem je przy pełnym nagłośnieniu, a te potrafią być całkiem głośne. Przeraziło mnie to, więc upewnijcie się, że zmniejszycie głośność przed wciśnięciem przycisku odtwarzania.

Podsumowanie

Byłem mile zaskoczony płaską barwą dźwięku z przyzwoitą ilością mocy w porównaniu do podobnie wyposażonego urządzenia QCC3020.

Niskie częstotliwości były dobrze reprodukowane i choć wysokie nie sięgały daleko, to dźwięk był ogólnie zrównoważony, szczególnie w zakresie średnich tonów.

Mógłbym wymienić 20 urządzeń z QCC3020 i wszystkie miałyby rozdęty bas, ale te wydają się mieć płaski bas. Jest on nieco suchy, ale pod względem jakości i ilości, jest satysfakcjonujący.

Wydaje się, że zakres dynamiki jest na dobrym poziomie, a dodanie układu wzmacniacza TPA6140A2 daje dobre rezultaty w tej dziedzinie.

Odpowiedź średnicy była gładka i nie było żadnych anomalii ani w testach odsłuchowych ani w teście tone sweep. Bardzo dobrze wypadły w zakresie średnich tonów.

Na górze wszystko wydaje się być reprodukowane dość ostro, ale kiedy przeprowadziłem test przemiatania tonów, nie chciały wyjść poza 14khz, co jak się okazuje jest cechą wspólną układu QCC3020 w innych modelach.

Zabawne jest to, że ta cecha nie wydaje się wpływać na jakość wysokich częstotliwości i wydają się one czystsze i ostrzejsze w porównaniu do podobnie wyposażonych modeli TWS. Wydają się one rozciągać lepiej niż wskazywał na to test.

Synergia parowania

Głównie sparowałem FiiO UTWS3 z nowym FiiO FD5, który jest pojedynczym dynamicznym przetwornikiem IEM, który jest bardzo wydajny i kombinacja ta wydawała się być idealna. Jakość dźwięku była o wiele lepsza niż w przypadku większości dostępnych modeli TWS, które sprawdzałem lub słyszałem.

Wypróbowałem również kilka innych IEM'ów, w tym kilka hybrydowych modeli wielodrożnych i wszystkie one wydają się grać dobrze z FiiO UTWS3 z dużą ilością głośności w zapasie. Jeśli są to dość wydajne IEM'y i posiadają złącze MMCX, FiiO UTWS3 będzie w stanie je wypróbować.

Wydajność bezprzewodowa

Parowanie

Początkowo byłem nieco zdezorientowany parując FiiO UTWS3, ponieważ wyświetlają się one jako dwa oddzielne urządzenia i jedno jest oznaczone jako lewe, a drugie jako prawe. Następnie miałem chwilę jasności i zdałem sobie sprawę, że te urządzenia mogą być sparowane indywidualnie i są wyposażone w podwójną transmisję TWS+.

Zaletą jest łatwiejsze indywidualne parowanie i wyeliminowanie systemu master i slave z przeszłości, który wyczerpuje baterię po jednej stronie przed drugą. Jedyną wadą jest to, że po zwiększeniu głośności dźwięk przesuwa się z lewej do prawej strony w każdym z 26 kroków głośności, co brzmi dziwnie i nieco dezorientuje mnie.

Pamiętaj, aby początkowo sparować za pomocą przycisku na obudowie ładującej. Ten system jest nieco nietypowy, ale działa dobrze. Po wstępnym sparowaniu wystarczy otworzyć drzwiczki etui, a klucze się połączą i pozostaną połączone do czasu, aż włożysz je z powrotem do etui i zamkniesz je.

Zasięg i stabilność

Po podłączeniu do mojego urządzenia, uzyskałem około 37 stóp odległości w prostej widocznej linii, zanim sygnał zaczął spadać. Jest to powyżej średniej dla QCC3020 i wygląda na to, że FiiO wycisnęło maksimum wydajności z tego chipu w tym zakresie.

Porównanie selektywne

iBasso CF01

Niedawno recenzowany iBasso CF01 był moim pierwszym kluczem TWS i był to dobry wybór, szczególnie dlatego, że wszystkie inne poprzednie modele miały okropny poziom szumu bazowego w postaci syczenia, a CF01 był prawie wolny od syczenia. Myślę, że jest to zasługa oddzielnego układu wzmacniacza.

Jedynym zastrzeżeniem jest tutaj wyższa cena, ale jakość wykonania widać szczególnie w konstrukcji dongli. FiiO robi krok naprzód z włączeniem dodatkowego układu wzmacniacza, tak jak to zrobił iBasso, ale za niższą cenę.

Design

iBasso CF01 ma podwyższony design, włączając w to metalowe laminaty na kluczach sprzętowych, które nadają mu drogi wygląd. Użyto również wysokiej jakości kolorowych złączy MMCX, które są ściśle dopasowane i odporne na obracanie.

iBasso CF01 ma lepszą formę ochrony IEMs wewnątrz obudowy z gumowym systemem worków powietrznych, a UTWS3 ma tylko gumowe laminaty. Poza tym, oba wydają się być podobne pod względem rozmiaru i wagi.

Przyciski i funkcje podobają mi się bardziej w UTWS3, a dołączenie aplikacji jest miłe do posiadania.

Wydajność

iBasso CF01 i UTWS3 mają podobną tonalność i wydają się być równe pod tym względem, co jest prawdopodobnie spowodowane tym, że oba używają tego samego układu QCC3020 i oba mają oddzielny układ wzmacniacza.

Obydwa wydają się dążyć do tonalności, która jest płaska i zrównoważona w odpowiedzi częstotliwościowej. Obydwa utrzymują syczenie na minimalnym poziomie, ale UTWS3 wydaje się być mocniejszym z nich.

Nasz werdykt

Poprzez włączenie oddzielnego układu wzmacniacza, FiiO UTWS3 objął prowadzenie w mojej opinii, szczególnie za cenę wywoławczą. Byłem zaskoczony wzrostem jakości dźwięku, który ujawnia się po usłyszeniu ich w porównaniu do innych urządzeń QCC3020.

Sterowanie dotykowe działa bardzo dobrze z możliwością zmiany funkcji w aplikacji, jeśli nie są one wystarczająco intuicyjne dla Ciebie plus wiele innych funkcji.

FiiO UTWS3 powinien być rozważony do zakupu, jeśli potrzebujesz dongla Bluetooth dla swoich IEMów wyposażonych w MMCX.